ARiMR finalizuje podpisywanie umów o przyznaniu pomocy rolnikom, którzy w 2007 r. złożyli wnioski na „Modernizację gospodarstw rolnych Drukuj Email
Środa, 19 Sierpień 2009 19:36

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa finalizuje zawieranie umów o przyznaniu pomocy finansowej z rolnikami, którzy w 2007 r. złożyli wnioski o uzyskanie wsparcia z działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”, finansowanego z PROW 2007-2013. Do 29 lipca ARiMR podpisała 14 056 umów, co stanowi 97,5% przewidywanej liczby. Łączna kwota dofinansowania przyznana w ramach podpisanych umów wynosi ponad 1,7 mld zł. Ponad 11,6 tys. rolników zrealizowało w całości lub części zaplanowane inwestycje i złożyło wnioski o płatność na sumę przekraczającą 1,23 mld zł, co stanowi 68,8% zakontraktowanej kwoty pomocy. Dla 8 700 beneficjentów Agencja wystawiła zlecenia płatności na 893,1 mln zł, w ramach których wypłaciła 698,9 mln zł.

W pierwszym naborze przeprowadzonym w 2007 r., złożono 18,3 tys. wniosków na „Modernizację gospodarstw rolnych”. W wielu wnioskach były błędy i brakowało wymaganych dokumentów. Agencja zwróciła się do rolników o uzupełnienie tych wniosków. Ponadto duża grupa rolników skorzystała z możliwości, jaką stworzył minister rolnictwa nowelizując rozporządzenie o przyznawaniu pomocy z tego działania, wprowadzając zmiany do swoich biznesplanów i zdecydowała się np. na zakup innej maszyn niż pierwotnie zakładali. Z rolnikami, którzy składali wnioski w 2007 r. ARiMR mogła rozpocząć podpisywanie umów o przyznaniu pomocy w IV kwartale 2008 r., po otrzymaniu pełnej akredytacji na to działanie. Pracownicy Agencji skoncentrowali się wtedy na podpisywaniu umów z tymi rolnikami, którzy złożyli poprawnie wypełnione wnioski i nie zmieniali planowanych zakupów. Przesunęło się natomiast w czasie podpisywanie umów z tymi beneficjentami, którzy poprawiali lub uzupełniali swoje wnioski złożone w 2007 r. Takie wnioski, zgodnie z obowiązującymi procedurami, trzeba było poddać ARiMR ponownej weryfikacji. Duża grupa rolników zrezygnowała z wprowadzenia koniecznych poprawek i uzupełnień do swoich wniosków i ich wnioski niespełniające kryteriów przyznania pomocy ARiMR musiała odrzucić.

W tym roku, w drugim naborze przeprowadzonym w okresie od 21 do 28 kwietnia, do Oddziałów Regionalnych ARiMR rolnicy złożyli bezpośrednio lub przesłali pocztą blisko 25 tys. wniosków o pomoc na „Modernizację gospodarstw rolnych”. Wstępna weryfikacja wykazała, że składane w tym roku wnioski rolnicy przygotowali dużo lepiej od złożonych w 2007 roku, dlatego możliwa jest ich szybsza obsługa. Od czerwca podpisywane są umowy z tymi beneficjentami. Dodatkowa grupa pracowników skierowana w OR ARiMR do rozpatrywania tych wniosków daje gwarancję, że liczba umów podpisywanych z beneficjentami ubiegającymi się w br. o pomoc na „Modernizację gospodarstw rolnych” będzie sukcesywnie wzrastała, a to ożywi popyt na sprzęt rolniczy, ponieważ połowa rolników ubiega się o dofinansowanie zakupu ciągników i maszyn.

Ze złożonych w 2007 i 2009 roku wniosków o przyznanie pomocy na „Modernizację gospodarstw rolnych” wynika, że rolnicy planowali kupić maszyny i urządzenia rolnicze na za około 9,8 mld zł. ARiMR może dofinansować do 60% poniesionych przez rolników kosztów, lecz nie więcej niż 300 tys. zł, jakie rolnik poniesie na zrealizowanie inwestycji założonej w biznesplanie, który dołączył do wniosku złożonego w Agencji.

Inwestycje rolników na zakup maszyn i urządzeń rolniczych są kontynuacją trendu, który pojawił się już w latach 2004 – 2006 przy wdrażaniu Sektorowego Programu Operacyjnego wspierającego rozwój i unowocześnianie rolnictwa. Z tego programu skorzystało blisko 21 tys. rolników, a spośród nich ponad 80% inwestowało w zakup sprzętu rolniczego. Beneficjentom, którzy ubiegali się o pomoc na „Inwestycje w gospodarstwach rolnych” Agencja wypłaciła z „ SPO Rolnego” ponad 2 mld zł. Kwota ta stanowi blisko jedną trzecią wszystkich środków wydanych przez ARiMR z tego programu.

Informacja opublikowana przez Departament Komunikacji Społecznej ARiMR

 

 

Rolnicze wieści

 • Targi Agtotech 2018 w zimowej aurze
  Wczoraj tj. 16 marca kilka minut po godzinie 10-tej odbyła się oficjalna ceremonia otwarcia XXIV Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej Agrotech. Mimo zimowej aury, hale targowe są pełne zwiedzających. Jak zwykle dopisali też wystawcy – maszyn rolniczych różnej maści jest co...
 • KE: Eksport wieprzowiny z UE był niższy w styczniu 2018 r
  Eksport wieprzowiny z UE w styczniu 2018 r. wyniósł około 325,7 tys. ton (masa tuszy), co stanowiło o 5,4 proc. mniej w porównaniu z tym samym miesiącem w zeszłym roku.
 • Unia Warzywno-Ziemniaczana: Cieszą nas rozmowy z rządem, ale poczekajmy na efekty
  W czwartek (15.03) protestujący pod Sieradzem producenci ziemniaków i warzyw przedstawili swoje postulaty w Ministerstwie Rolnictwa. Mimo to zaplanowane na piątek (16.03) protesty pod Sieradzem i Kaliszem nie zostały odwołane. Na drogi wyszło ponad 200 rolników.
 • Bat NA czy DLA myśliwych?
  Specustawa dotycząca zwalczania ASF rodziła się pod silną presją spowodowaną szybkim postępem wirusa w głąb kraju. Jeszcze zanim ujrzała światło dzienne, budziła silne kontrowersje, lecz w stanie "wyższej konieczności" nikt nie śmiał czepiać się szczegółów. A jak mówi ludowa mądrość,...

Gospodarka

Ankieta

Jak oceniasz funkcjonowanie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa?
 

Polecamy...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Kursy walut


Warning: file_get_contents(http://bankowynet.pl/scripts/webmaster/box.php?waluty=USD%2BEUR%2BCHF%2BGBP%2BCZK&mode=ks&wstawka_szerokosc=110&wstawka_obramowanie=1px+solid+%23e6e6e6&czcionka_typ=Arial%2C+Verdana%2C+Helvetica%2C+Tahoma&czcionka_rozmiar=12&naglowek_tlo=%23e6e6e6&naglowek_kolor=%23666666&komorka1_tlo=%23f2f2f2&komorka2_tlo=%23e6e6e6&nazwy_wyrownanie=center&komorka_kolor=%23454551&wykres=1&naglowek=1&pogrubienie=1&&strzalki=1&&przelicznik=1&site=http://info.rbprojekt.pl) [function.file-get-contents]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 403 Forbidden in /modules/mod_bankowynet/mod_bankowynet.php on line 45

Polecane linki

Pogoda


 

Kto jest na stronie...

Naszą witrynę przegląda teraz 33 gości 


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Joomla Theme, .org.uk tld hosting. Valid XHTML and CSS.