W piątek 15 maja minął podstawowy termin na składanie wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich za 2009 r. Biura Powiatowe ARiMR pracowały do czasu przyjęcia wniosku od ostatniego oczekującego. Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   

Do 15 maja Biura Powiatowe Agencji przyjęły ponad 1,332 mln wniosków o płatności bezpośrednie, co stanowiło blisko 94% spodziewanej liczby wszystkich wniosków. W zeszłym roku w analogicznym czasie Biura Powiatowe Agencji zarejestrowały podobną liczbę wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich co w tym roku. Jeszcze przez jakiś czas do ARiMR będą wpływały wnioski wysłane przez rolników pocztą. Wszyscy, którzy do 15 maja złożyli w biurach powiatowych ARiMR lub wysłali pocztą wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich za 2009 r., mogą liczyć na otrzymanie takich dopłat w pełnej wysokości.

Ci którzy nie zdążyli złożyć swoich wniosków w tym terminie, mogą jeszcze co prawda zrobić to do 9 czerwca br. ale w takim wypadku należne im płatności zostaną zmniejszone o 1% za każdy roboczy dzień opóźnienia. ARiMR przypomina również, że w przypadku gdy zachodzi konieczność dokonania zmiany w złożonych już wnioskach o płatności bezpośrednie, związane np. ze zmianą prowadzonej produkcji rolnej lub dodaniem nowych działek rolnych, można je składać bez żadnych sankcji finansowych do 1 czerwca br. Jakiekolwiek zmiany dokonane po tym terminie, ale także nie później niż do 9 czerwca, będą skutkowały pomniejszeniem, przypadających na dodane powierzchnie, należnych płatności bezpośrednich o 1% za każdy roboczy dzień opóźnienia.

W tym roku aby ułatwić rolnikom złożenie wniosku w ostatnim okresie podstawowego naboru, Prezes ARiMR Tomasz Kołodziej podjął decyzję, że od 5 do 15.05. br. Biura Powiatowe Agencji były czynne w godzinach od 8.00 do 22.00, a ostatniego dnia aż do przyjęcia wniosku od ostatniego oczekującego w kolejce. Poza tym w miejscowościach, z których trudno dojechać do biur Agencji były uruchomione dodatkowe punkty przyjmowania wniosków. Rolnicy mogli też wnioski o płatności bezpośrednie wysyłać pocztą. W tym przypadku o dotrzymaniu terminu decyduje data stempla pocztowego.

Tegoroczna kampania przyjmowania wniosków przebiegała bardzo sprawnie. Sporym ułatwieniem dla wypełniających wnioski rolników było to, że do wypełnienia otrzymali tzw. wnioski spersonalizowane, w których wiele rubryk było już wypełnionych na podstawie danych będących już w posiadaniu ARiMR. Niestety już wiadomo, że mimo apeli Agencji o staranne wypełnianie wniosków, wiele z nich podobnie jak w latach ubiegłych, zawiera błędy. Zwłaszcza pojawiają się one w załącznikach graficznych, gdzie najczęściej brak jest podpisu rolnika oraz nie ma wyrysowanych i oznaczonych działek rolnych. Zdarza się również, że podpisu rolnika brakuje na samym składanym wniosku. Bardzo częstym błędem jest też to, że przy zmianie powierzchni działek rolnych, niezmieniona pozostaje ogólna powierzchnia działek ewidencyjnych. Rolnicy nie zawsze też pamiętali, że każda odręczna adnotacja w składanych dokumentach, np. skreślenie, musi zostać opatrzona postawioną obok datą oraz podpisem wnioskodawcy. W złożonych przez rolników wnioskach pracownicy Agencji zauważyli również, że nie podawana jest nazwa rośliny dla działek rolnych zadeklarowanych do programu rolnośrodowiskowego. Rolnicy zapominali też wprowadzić korekty danych dotyczących działek rolnych, gdy nastąpiła zmiana uprawy w stosunku do roku ubiegłego. I tak, gdy np. w 2008 roku na danej działce rolnej uprawiana była roślina kwalifikująca się do jednolitej i uzupełniającej płatności obszarowej, a w 2009 roku na tej samej działce rolnik zmierza zasiać, bądź już posiał, roślinę która kwalifikuje się tylko do jednolitej płatności obszarowej, musiał wprowadzić w składanym wniosku stosowną korektę. Jak się okazuje wielu rolników nie zapoznało się dokładnie z instrukcjami wypełnienia wniosków mimo, że je otrzymali wraz z wnioskami, a także nie skorzystali z pomocy Ośrodków Doradztwa Rolniczego.

Rolnicy, którzy popełnili błędy w złożonych wnioskach będą musieli je poprawić. Wydłuży to też czas weryfikacji wniosków przez pracowników ARiMR i podniesie koszty funkcjonowania Agencji.

Informacja opublikowana przez Biuro Prasowe ARiMR

 

 

Rolnicze wieści

 • Wiosna będzie należeć do kukurydzy
  Kukurydza z powodzeniem jest uprawiana na różnych glebach, warunkiem determinującym jest dostępność wody. Miejmy nadzieję, że wiosną będą dostateczne jej ilości, bo póki co wody w górnych warstwach gleby nie brakuje, a ostatnio mieliśmy jej w nadmiarze.
 • ARiMR ogłosiła nabór na „Modernizację”
  Od 19 lutego do 20 marca 2018 r. potrwa nabór wniosków na „Modernizację gospodarstw rolnych" w obszarze "d".
 • Doradcy proszą o zainteresowanie ich pozycją zawodową
  Doradcy z ODR-ów nie doczekali się zapowiadanych zmian, poprawiających ich pozycję zawodową i finanse.
 • Prof. Grzebisz: Wapnowanie zimą ma sens
  Zimowe wapnowanie to lepszy termin od tego wczesnowiosennego. Należy jednak wykonywać ten zabieg w określonych warunkach. Nie można wapnować gleb pokrytych grubą warstwą śniegu, zmarzniętych do głębokości powyżej 30 cm czy zalanych wodą.

Gospodarka

Ankieta

Jak oceniasz funkcjonowanie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa?
 

Polecamy...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Kursy walut


Warning: file_get_contents(http://bankowynet.pl/scripts/webmaster/box.php?waluty=USD%2BEUR%2BCHF%2BGBP%2BCZK&mode=ks&wstawka_szerokosc=110&wstawka_obramowanie=1px+solid+%23e6e6e6&czcionka_typ=Arial%2C+Verdana%2C+Helvetica%2C+Tahoma&czcionka_rozmiar=12&naglowek_tlo=%23e6e6e6&naglowek_kolor=%23666666&komorka1_tlo=%23f2f2f2&komorka2_tlo=%23e6e6e6&nazwy_wyrownanie=center&komorka_kolor=%23454551&wykres=1&naglowek=1&pogrubienie=1&&strzalki=1&&przelicznik=1&site=http://info.rbprojekt.pl) [function.file-get-contents]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 403 Forbidden in /modules/mod_bankowynet/mod_bankowynet.php on line 45

Polecane linki

Pogoda


 

Kto jest na stronie...

Naszą witrynę przegląda teraz 45 gości 


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Joomla Theme, .org.uk tld hosting. Valid XHTML and CSS.