ARiMR prosi rolników o szybsze składanie wniosków o płatności bezpośrednie. Biura Powiatowe pracują dłużej, są uruchomione dodatkowe punkty przyjęć wniosków Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   

Podstawowy termin składania wniosków o przyznanie płatności obszarowych za 2009 rok upływa 15 maja br, tymczasem do 10 maja jeszcze ponad 500 tys. rolników nie złożyło takich wniosków. To oznacza, że w ostatnich dniach w Biurach Powiatowych mogą utworzyć się kolejki a pracownicy ARiMR nie będą mieli szans na przejrzenie składanych wniosków, wykrycie w nich błędów czy wskazanie czego w nich brakuje, a uchybienia w składanych wnioskach oznaczają najczęściej konieczność wizyty rolnika w Agencji w celu ich usunięcia. Aby uniknąć kolejek w ostatnim okresie przyjmowania wniosków Prezes ARiMR Tomasz Kołodziej podjął decyzje, że do 15.05. br Biura Powiatowe Agencji będą czynne w godzinach od 8.00 do 22.00, a ostatniego dnia, jeśli będzie taka potrzeba, do przyjęcia wniosku od ostatniego oczekującego w kolejce. Poza tym, zgodnie z jego wcześniejszą decyzją, w miejscowościach, z których jest utrudniony dostęp do biur Agencji są uruchomione dodatkowe punkty przyjmowania wniosków. Do 10 maja Biura Powiatowe Agencji przyjęły ponad 890 tys. wniosków o płatności bezpośrednie, co stanowi blisko 63% spodziewanej liczby wszystkich wniosków, a wnioski rolnośrodowiskowe, których podstawowy termin przyjmowania przez ARiMR upływa również 15 maja, złożyło 57% uprawnionych rolników. Ci, którzy nie zdążą złożyć swoich wniosków w podstawowym terminie, będą mogli co prawda zrobić to do 9 czerwca br., ale w takim wypadku należne im płatności zostaną zmniejszone o 1% za każdy roboczy dzień opóźnienia.

ARiMR prosi też o staranne wypełnianie wniosków i przejrzenie ich przed złożeniem w Biurach Agencji ponieważ pracownicy ARiMR, którzy na bieżąco przeglądają przyjmowane dokumenty alarmują, że w wielu z nich znajdują się błędy. Dotyczą one głównie załączników graficznych, gdzie najczęściej brak jest podpisu rolnika oraz nie ma wyrysowanych i oznaczonych działek rolnych. Zdarza się również, że podpisu rolnika brakuje na samym składanym wniosku. Bardzo częstym błędem jest też to, że przy zmianie powierzchni działek rolnych, niezmieniona pozostaje ogólna powierzchni działek ewidencyjnych. Trzeba także pamiętać, że każda odręczna adnotacja w składanych dokumentach, np. skreślenie, musi zostać opatrzona postawioną obok datą oraz podpisem wnioskodawcy. W złożonych przez rolników wnioskach pracownicy Agencji zauważyli również, że nie podawana jest nazwa rośliny dla działek rolnych zadeklarowanych do programu rolnośrodowiskowego. Rolnicy zapominają też wprowadzić korekty danych dotyczących działek rolnych, gdy nastąpiła zmiana uprawy w stosunku do roku ubiegłego. I tak, gdy np. w 2008 roku na danej działce rolnej uprawiana była roślina kwalifikująca się do jednolitej i uzupełniającej płatności obszarowej, a w 2009 roku na tej samej działce rolnik zmierza zasiać, bądź już posiał, roślinę która kwalifikuje się tylko do jednolitej płatności obszarowej, musi wprowadzić w składanym wniosku stosowną korektę. W bezbłędnym wypełnieniu wniosków może pomóc dokładne zapoznanie się z instrukcją ich wypełnienia. Ponadto Agencja zwraca uwagę, że rolnicy, którzy otrzymali wnioski spersonalizowane, przed złożeniem ich w biurach powiatowych ARiMR muszą zweryfikować zawarte w nich dane. W przypadku, gdyby okazały się one nieaktualne rolnik powinien wnieść stosowne poprawki.

Informacja opublikowana przez Biuro Prasowe ARiMR

 

 

Rolnicze wieści

 • Wiosna będzie należeć do kukurydzy
  Kukurydza z powodzeniem jest uprawiana na różnych glebach, warunkiem determinującym jest dostępność wody. Miejmy nadzieję, że wiosną będą dostateczne jej ilości, bo póki co wody w górnych warstwach gleby nie brakuje, a ostatnio mieliśmy jej w nadmiarze.
 • ARiMR ogłosiła nabór na „Modernizację”
  Od 19 lutego do 20 marca 2018 r. potrwa nabór wniosków na „Modernizację gospodarstw rolnych" w obszarze "d".
 • Doradcy proszą o zainteresowanie ich pozycją zawodową
  Doradcy z ODR-ów nie doczekali się zapowiadanych zmian, poprawiających ich pozycję zawodową i finanse.
 • Prof. Grzebisz: Wapnowanie zimą ma sens
  Zimowe wapnowanie to lepszy termin od tego wczesnowiosennego. Należy jednak wykonywać ten zabieg w określonych warunkach. Nie można wapnować gleb pokrytych grubą warstwą śniegu, zmarzniętych do głębokości powyżej 30 cm czy zalanych wodą.

Gospodarka

Ankieta

Jak oceniasz funkcjonowanie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa?
 

Polecamy...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Kursy walut


Warning: file_get_contents(http://bankowynet.pl/scripts/webmaster/box.php?waluty=USD%2BEUR%2BCHF%2BGBP%2BCZK&mode=ks&wstawka_szerokosc=110&wstawka_obramowanie=1px+solid+%23e6e6e6&czcionka_typ=Arial%2C+Verdana%2C+Helvetica%2C+Tahoma&czcionka_rozmiar=12&naglowek_tlo=%23e6e6e6&naglowek_kolor=%23666666&komorka1_tlo=%23f2f2f2&komorka2_tlo=%23e6e6e6&nazwy_wyrownanie=center&komorka_kolor=%23454551&wykres=1&naglowek=1&pogrubienie=1&&strzalki=1&&przelicznik=1&site=http://info.rbprojekt.pl) [function.file-get-contents]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 403 Forbidden in /modules/mod_bankowynet/mod_bankowynet.php on line 45

Polecane linki

Pogoda


 

Kto jest na stronie...

Naszą witrynę przegląda teraz 35 gości 


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Joomla Theme, .org.uk tld hosting. Valid XHTML and CSS.