ARiMR jest przygotowana do wypłacania rolnikom płatności obszarowych za 2009 r. Drukuj Email
Poniedziałek, 12 Październik 2009 09:18

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa obsługuje ponad 1,395 mln wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich za 2009 rok. Wszystkie te wnioski przeszły kontrolę kompletności, a do 7 października br. dodatkowo ponad 1,371 mln wniosków, czyli 98,33% obsługiwanych, zostało zatwierdzonych podczas kontroli administracyjnej. Zgodnie z zapowiedziami Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marka Sawickiego, od 16 października br. ARiMR rozpocznie wypłacanie pieniędzy rolnikom, którzy prowadzą działalność na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania lub na terenach górskich (ONW). Natomiast płatności bezpośrednie Agencja będzie wypłacała od 1 grudnia br. i zamierza do końca roku przekazać pieniądze z tego tytułu na konta bankowe większości uprawnionych rolników.

Na pomoc w ramach systemu wsparcia bezpośredniego za 2009 rok, zwaną potocznie dopłatami bezpośrednimi, ARiMR będzie miała około 3 miliardów euro, w tym około 2 mld euro z budżetu UE i około 1 mld euro z budżetu krajowego. Europejski Bank Centralny podał 30 września kurs wymiany, po jakim stawki płatności podawane w euro zostaną przeliczone na złotówki. Kurs ten wynosi 4,2295 zł za euro. Jest to kurs znacznie wyższy od obowiązującego w roku ubiegłym, kiedy wynosił 3,3967 zł/euro. Oznacza to, że polscy rolnicy dostaną wyższe niż w ubiegłym roku dopłaty bezpośrednie. Stawki poszczególnych płatności w złotówkach,  po których ARiMR naliczy rolnikom płatność podstawową i płatności uzupełniające za 2009 r., zostaną podane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w stosownym rozporządzeniu.

Informacja Departamentu Komunikacji Społecznej ARiMR

 

 

Rolnicze wieści

 • Rosja: Produkcja mleka od stycznia do czerwca br.wzrosła o 1,6 proc.
  Według rosyjskiego ministerstwa rolnictwa, w okresie od stycznia do czerwca 2018 r. wielkość produkcji mleka we wszystkich kategoriach gospodarstw wyniosła 15,52 mln ton, czyli o 1,6 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2017 r.
 • Program Manitou Reduce z nowymi funkcjami
  Projekt Reduce, portal internetowy stworzony przez firmę Manitou w w 2013 r. ,właśnie został rozszerzony o kilka nowych ciekawych funkcji, które mogą okazać się przydatne nie tylko dla obecnych ale także nowych klientów firmy.
 • Czerń zbóż obniża jakość ziarna
  Czerń zbóż to nie tylko brzydki, czarny łan. Grzyby powodujące tę chorobę obniżają wartość technologiczną ziarna, a kiedy leży ono w magazynie, szybko rozwijają się na nim pleśnie.
 • Preparaty do walki z zarazą
  Wśród wielu chorób atakujących uprawy ziemniaka dominującą jest zaraza ziemniaka. Choroba spowodować może obniżenie plonu bulw odmian wrażliwych (poniżej 4 w skali 9-stopniowej) nawet o 70 proc., a przy braku chemicznej ochrony - nawet uniemożliwić zebranie jakiegokolwiek plonu.

Gospodarka

Ankieta

Jak oceniasz funkcjonowanie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa?
 

Polecamy...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Kursy walut


Warning: file_get_contents(http://bankowynet.pl/scripts/webmaster/box.php?waluty=USD%2BEUR%2BCHF%2BGBP%2BCZK&mode=ks&wstawka_szerokosc=110&wstawka_obramowanie=1px+solid+%23e6e6e6&czcionka_typ=Arial%2C+Verdana%2C+Helvetica%2C+Tahoma&czcionka_rozmiar=12&naglowek_tlo=%23e6e6e6&naglowek_kolor=%23666666&komorka1_tlo=%23f2f2f2&komorka2_tlo=%23e6e6e6&nazwy_wyrownanie=center&komorka_kolor=%23454551&wykres=1&naglowek=1&pogrubienie=1&&strzalki=1&&przelicznik=1&site=http://info.rbprojekt.pl) [function.file-get-contents]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 403 Forbidden in /modules/mod_bankowynet/mod_bankowynet.php on line 45

Polecane linki

Pogoda


 

Kto jest na stronie...

Naszą witrynę przegląda teraz 53 gości 


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Joomla Theme, .org.uk tld hosting. Valid XHTML and CSS.