Blisko 11 tys. rolników ARiMR wypłaciła wsparcie na modernizację gospodarstw Drukuj Email
Środa, 07 Październik 2009 07:21

Ponad 1,13 mld zł z PROW 2007-2013 wypłaciła ARiMR rolnikom, którzy złożyli wnioski o przyznanie pomocy na „Modernizację gospodarstw rolnych” i rozliczyli zrealizowane inwestycje. Spośród ponad 13 tys. beneficjentów, którzy złożyli wnioski o płatność, blisko 11 tys. otrzymało refinansowanie pokrywające połowę lub więcej kosztów bezpośrednich poniesionych na zrealizowane inwestycje. Umowy o przyznaniu pomocy z tego działania Agencja podpisała do końca września z ponad 17,6 tys. rolników, z tego około 14,4 tys. - to wnioskodawcy z 2007 r., a przeszło 3,2 tys. - tegoroczni. W związku z tym, że Agencja wypłaca już refinansowanie również za inwestycje zrealizowane przez rolników, którzy złożyli wnioski w 2009 r., w wielu miejscach w Polsce handlowcom zabrakło maszyn i urządzeń poszukiwanych przez beneficjentów tego działania.

Główna uwaga większości Oddziałów Regionalnych ARiMR skupia się już na rozpatrywaniu wniosków przyjętych w 2009 r. na „Modernizację gospodarstw rolnych”. Na koniec września br. do rozpatrzenia pozostawało w skali kraju tylko 181 wniosków złożonych w 2007 r. Zawieranie umów z tegorocznymi wnioskodawcami zaawansowane jest w blisko 20%. Ci rolnicy, którzy ubiegali się o wsparcie na zakup ciągników lub maszyn, starają się w krótkim czasie, po podpisaniu z Agencją umowy o przyznaniu pomocy, zrealizować planowane inwestycje i szybko złożyć wniosek o płatność. Takich inwestorów szybko przybywa. Rosnący z tego powodu popyt stawia przez handlowcami poważne wyzwania. Ze złożonych w tym roku wniosków wynika, że aż połowa, czyli kilkanaście tysięcy rolników ubiega się o dofinansowanie na zakup maszyn i ciągników.

Łączna kwota dofinansowania przewidziana do wypłacenia w ramach umów o przyznaniu pomocy, podpisanych z wnioskodawcami  z 2007 r., wynosi ponad 1,827 mld zł. Blisko 90% tych wnioskodawców zrealizowało inwestycje i złożyło wnioski o płatność łącznie na sumę przekraczającą 1,5 mld zł. W 2007 r. ARiMR przyjęła 18,3 tys. wniosków na „Modernizację gospodarstw rolnych”. W drugim naborze, przeprowadzonym w tym roku, w okresie od 21 do 28 kwietnia,  do Oddziałów Regionalnych ARiMR złożono bezpośrednio lub przesłano pocztą blisko 25 tys. wniosków, w których rolnicy ubiegają się łącznie o dofinansowanie w wysokości  ponad 3,8 mld zł. Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki podjął niedawno decyzję o zwiększeniu o blisko 280 mln euro, czyli do ponad 855 mln euro tegorocznej puli środków na wypłacenie pomocy finansowej rolnikom, którzy w 2009 r. złożyli wnioski na to działanie.  Przy takim zwiększeniu limitu środków, wsparcie na modernizację gospodarstw w trzynastu województwach Agencja będzie w stanie wypłacić, jak wszystko na to wskazuje, każdemu rolnikowi, który złożył prawidłowo wypełniony wniosek i rozliczy zgodnie z obowiązującymi procedurami przeprowadzoną inwestycję. Niestety w trzech województwach: lubuskim, zachodniopomorskim i wielkopolskim to się nie uda. W tych regionach zapotrzebowanie na środki, wynikające ze złożonych wniosków, przekracza bowiem wojewódzkie limity pieniędzy przewidziane na „Modernizację gospodarstw rolnych” w całym okresie realizacji PROW na lata 2007–2013 i dla części wnioskodawców udzielenie wsparcia nie będzie możliwe. Sytuacja ta dotyczy jednak tylko niewielkiej grupy rolników spośród blisko 25 tys., którzy złożyli wnioski na modernizację swoich gospodarstw w kwietniu 2009 r.

Wstępna weryfikacja tegorocznych wniosków na „Modernizację gospodarstw rolnych” wykazała, że rolnicy przygotowali je lepiej niż te złożone w 2007 roku, ale i tym razem nie ustrzegli się błędów. Przypomnijmy, że w wielu wnioskach z 2007 r. były błędy i brakowało wymaganych dokumentów. Agencja zwróciła się wtedy do rolników o uzupełnienie tych wniosków. Ponadto duża grupa rolników skorzystała z możliwości, jaką stworzył minister rolnictwa nowelizując rozporządzenie o przyznawaniu pomocy z tego działania, wprowadzając zmiany do swoich biznesplanów i zdecydowała się np. na zakup innej maszyny niż pierwotnie zakładali. Z rolnikami, którzy składali wnioski w 2007 r. ARiMR mogła rozpocząć podpisywanie  umów o przyznaniu  pomocy w IV kwartale 2008 r., po otrzymaniu pełnej akredytacji na to działanie. Pracownicy Agencji skoncentrowali się wtedy  na podpisywaniu umów z tymi rolnikami, którzy złożyli poprawnie wypełnione wnioski i nie zmieniali planowanych zakupów. Przesunęło się natomiast w czasie podpisywanie umów z tymi beneficjentami, którzy poprawiali lub uzupełniali swoje wnioski złożone w 2007 r. Takie wnioski, zgodnie z obowiązującymi procedurami, trzeba było poddać w ARiMR ponownej weryfikacji. Duża grupa rolników zrezygnowała z wprowadzenia koniecznych poprawek i uzupełnień do swoich wniosków i ich wnioski niespełniające kryteriów przyznania pomocy ARiMR musiała odrzucić.

Błędy w rozpatrzonych już wnioskach z 2009 r. polegają głównie na deklarowaniu  innej powierzchni działek w gospodarstwach niż we wnioskach, które złożyli rolnicy o przyznanie płatności bezpośrednich. Konieczność dokonania poprawek przesuwa w czasie zawieranie umów z rolnikami, do których ARiMR zwraca się o uzupełnienie złożonych wniosków. Dodatkowa grupa pracowników skierowana w OR ARiMR do rozpatrywania tegorocznych wniosków daje gwarancję, że liczba umów podpisywanych z beneficjentami ubiegającymi się o pomoc na „Modernizację gospodarstw rolnych” będzie sukcesywnie wzrastała, a to ożywi popyt na sprzęt rolniczy. 

Ze złożonych w 2007 i 2009 roku wnioskach o przyznanie pomocy na „Modernizację gospodarstw rolnych” wynika, że rolnicy planowali kupić maszyny i urządzenia rolnicze za około 9,8 mld zł. ARiMR może dofinansować do 60% poniesionych przez rolników kosztów, lecz nie więcej niż 300 tys. zł, jakie rolnik poniesie na zrealizowanie inwestycji założonej w „biznesplanie”, który dołączył do wniosku złożonego w Agencji.

Inwestycje rolników na zakup maszyn i urządzeń rolniczych są kontynuacją trendu, który pojawił się już w latach 2004 – 2006 przy wdrażaniu Sektorowego Programu Operacyjnego wspierającego rozwój i unowocześnianie rolnictwa. Z tego programu skorzystało blisko 21 tys. rolników, a spośród nich ponad 80% inwestowało w zakup sprzętu rolniczego. Beneficjentom, którzy ubiegali się o pomoc na „Inwestycje w gospodarstwach rolnych” Agencja wypłaciła z „ SPO Rolnego” ponad 2 miliardy zł. Kwota ta stanowi blisko jedną trzecią wszystkich środków wydanych przez ARiMR z tego programu.

Poinformował Departament Komunikacji Społecznej ARiMR

 

 

Rolnicze wieści

 • Rosja: Produkcja mleka od stycznia do czerwca br.wzrosła o 1,6 proc.
  Według rosyjskiego ministerstwa rolnictwa, w okresie od stycznia do czerwca 2018 r. wielkość produkcji mleka we wszystkich kategoriach gospodarstw wyniosła 15,52 mln ton, czyli o 1,6 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2017 r.
 • Program Manitou Reduce z nowymi funkcjami
  Projekt Reduce, portal internetowy stworzony przez firmę Manitou w w 2013 r. ,właśnie został rozszerzony o kilka nowych ciekawych funkcji, które mogą okazać się przydatne nie tylko dla obecnych ale także nowych klientów firmy.
 • Czerń zbóż obniża jakość ziarna
  Czerń zbóż to nie tylko brzydki, czarny łan. Grzyby powodujące tę chorobę obniżają wartość technologiczną ziarna, a kiedy leży ono w magazynie, szybko rozwijają się na nim pleśnie.
 • Preparaty do walki z zarazą
  Wśród wielu chorób atakujących uprawy ziemniaka dominującą jest zaraza ziemniaka. Choroba spowodować może obniżenie plonu bulw odmian wrażliwych (poniżej 4 w skali 9-stopniowej) nawet o 70 proc., a przy braku chemicznej ochrony - nawet uniemożliwić zebranie jakiegokolwiek plonu.

Gospodarka

Ankieta

Jak oceniasz funkcjonowanie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa?
 

Polecamy...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Kursy walut


Warning: file_get_contents(http://bankowynet.pl/scripts/webmaster/box.php?waluty=USD%2BEUR%2BCHF%2BGBP%2BCZK&mode=ks&wstawka_szerokosc=110&wstawka_obramowanie=1px+solid+%23e6e6e6&czcionka_typ=Arial%2C+Verdana%2C+Helvetica%2C+Tahoma&czcionka_rozmiar=12&naglowek_tlo=%23e6e6e6&naglowek_kolor=%23666666&komorka1_tlo=%23f2f2f2&komorka2_tlo=%23e6e6e6&nazwy_wyrownanie=center&komorka_kolor=%23454551&wykres=1&naglowek=1&pogrubienie=1&&strzalki=1&&przelicznik=1&site=http://info.rbprojekt.pl) [function.file-get-contents]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 403 Forbidden in /modules/mod_bankowynet/mod_bankowynet.php on line 45

Polecane linki

Pogoda


 

Kto jest na stronie...

Naszą witrynę przegląda teraz 51 gości 


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Joomla Theme, .org.uk tld hosting. Valid XHTML and CSS.