ARiMR wypłaci w rekordowym tempie dopłaty bezpośrednie za 2009 r. Drukuj Email
Wtorek, 08 Wrzesień 2009 13:12

Zgodnie z zapowiedziami Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marka Sawickiego, już od 16 października br. ARiMR rozpocznie wypłacanie pieniędzy rolnikom, którzy prowadzą działalność na obszarach o trudnych warunkach gospodarowania lub na terenach górskich (ONW). Natomiast płatności bezpośrednie Agencja rozpocznie wypłacać zgodnie z obowiązującymi przepisami od 1 grudnia br. ARiMR dołoży wszelkich starań, aby dopłaty te jeszcze w grudniu otrzymało około 70% rolników, którzy złożyli w tym roku wnioski o takie płatności, a było ich łącznie około 1,4 miliona. O dopłaty ONW ubiega się co roku ponad 700 tys. rolników. W pierwszej kolejności dopłaty, zarówno ONW jak i bezpośrednie, będą otrzymywali rolnicy, których gospodarstwa zostały dotknięte tegorocznymi klęskami żywiołowymi.

Przyjęty harmonogram realizacji tych dopłat będzie rekordowym w historii ARiMR. Przygotowania do sprawnej realizacji tych płatności idą „pełną parą”. Obecnie, dla około 85% wniosków o płatności bezpośrednie została zakończona kontrola administracyjna.

Na pomoc w ramach systemu wsparcia bezpośredniego za 2009 roku, zwanych potocznie dopłatami bezpośrednimi, ARiMR będzie miała około 3 miliardów euro. Wysokość wsparcia w złotówkach Agencja pozna na początku października, po opublikowaniu kursu z 30 września br., według którego Europejski Bank Centralny będzie przeliczał euro na złotówki. Poziom dopłat bezpośrednich w Polsce za 2009 r. będzie stanowił, zgodnie z ustaleniami akcesyjnymi dokonanymi w Kopenhadze, 90% wysokości dopłat, które otrzymają rolnicy z tzw. starej 15 Unii Europejskiej. W przyszłym roku poziom dopłat we wszystkich państwach Unii będzie identyczny.

Płatności obszarowe przysługują do powierzchni nie mniejszej niż 1 ha gruntów rolnych, utrzymywanych w dobrej kulturze rolnej zgodnie z zasadami ochrony środowiska naturalnego.

W ramach systemów wsparcia bezpośredniego rolnicy mogą ubiegać się o:

 1. Jednolitą płatność obszarowa (JPO)

 2. Krajowe uzupełniające płatności obszarowe, w tym:

 • płatność do grupy upraw podstawowych (UPO) np. zboża, len włóknisty i oleisty, konopie na włókno,

 • płatność do powierzchni uprawy chmielu, zadeklarowanej przez rolnika na dany rok,

 • płatność do powierzchni uprawy chmielu, do której rolnikowi przyznano płatność uzupełniającą do powierzchni uprawy chmielu za 2006 rok,

 • płatność do powierzchni uprawy roślin przeznaczonych na paszę, uprawianych na trwałych użytkach zielonych (płatność zwierzęca).

 1. Oddzielną płatność z tytułu owoców i warzyw - płatność do pomidorów.

 2. Przejściowe płatności z tytułu owoców miękkich – truskawek i malin.

 3. Płatność cukrową.

 4. Pomoc do rzepaku.

Informacja opublikowana przez Departament Komunikacji Społecznej ARiMR

 

 

Rolnicze wieści

 • Promiennik to za mało
  Porodówka to miejsce, w którym przebywają dwie grupy zwierząt o skrajnie różnych wymaganiach termicznych. Ogrzewanie w tym sektorze musi być więc skonstruowane tak, aby utrzymać właściwą temperaturę w strefie dla prosiąt i nie przegrzać przy tym loch.
 • Jak wyłączyć działkę z obwodu łowieckiego?
  Dla celów prowadzenia gospodarki łowieckiej cały obszar Polski został podzielony na obwody łowieckie. Podziału dokonano na mocy uchwał poszczególnych sejmików województwa, a właścicieli gruntów nikt o zdanie nie pytał. Obecnie jednak istnieją już możliwości skutecznego wyłączenia swojej działki z terenu...
 • Nowości w Krajowym Rejestrze: owies oraz pszenżyto jare
  Krajowy Rejestr odmian wzbogacił się o 2 odmiany owsa zwyczajnego oraz o 1 odmianę pszenżyta jarego.
 • Niemcy boją się ASF – proponują zmianę prawa
  Niemieccy hodowcy chcą prędkiej zmiany przepisów, które obecnie zakazują eksportu wieprzowiny z regionu w którym zostaną potwierdzone przypadki wystąpienia ASF dzików.

Gospodarka

Ankieta

Jak oceniasz funkcjonowanie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa?
 

Polecamy...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Kursy walut


Warning: file_get_contents(http://bankowynet.pl/scripts/webmaster/box.php?waluty=USD%2BEUR%2BCHF%2BGBP%2BCZK&mode=ks&wstawka_szerokosc=110&wstawka_obramowanie=1px+solid+%23e6e6e6&czcionka_typ=Arial%2C+Verdana%2C+Helvetica%2C+Tahoma&czcionka_rozmiar=12&naglowek_tlo=%23e6e6e6&naglowek_kolor=%23666666&komorka1_tlo=%23f2f2f2&komorka2_tlo=%23e6e6e6&nazwy_wyrownanie=center&komorka_kolor=%23454551&wykres=1&naglowek=1&pogrubienie=1&&strzalki=1&&przelicznik=1&site=http://info.rbprojekt.pl) [function.file-get-contents]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 403 Forbidden in /modules/mod_bankowynet/mod_bankowynet.php on line 45

Polecane linki

Pogoda


 

Kto jest na stronie...

Naszą witrynę przegląda teraz 22 gości 


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Joomla Theme, .org.uk tld hosting. Valid XHTML and CSS.