Ponad 20,5 miliarda złotych wypłaciła ARiMR z PROW 2007-13. Polska jest liderem realizacji Programu w Unii Europejskiej. Drukuj Email
Środa, 09 Luty 2011 11:23
Wysokość wypłacanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, jak informował minister rolnictwa Marek Sawicki, lokuje nasz kraj na pozycji europejskiego lidera w realizacji tego Programu. Do 31 stycznia 2011 r. Agencja przekazała na konta bankowe rolników ponad 20,5 mld złotych wsparcia w ramach PROW 2007 - 2013. W Niemczech tymczasem, w przeliczeniu na złotówki, wypłacono o ok. 2,8 miliarda zł mniej a we Francji o ok. 3,6 miliarda zł.

Z  kwoty 20,5 miliardów złotych wypłaconych dotychczas przez ARiMR z PROW 2007 - 2013  800 milionów złotych zostało wypłacone już w tym roku. 8,2 miliarda zł. to środki przekazane tylko w 2010 r. i jest to absolutnie "rekordowa" kwota wypłacona w ciągu jednego roku z tego Programu. Sprawne wypłacanie pieniędzy przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynika z szybkiego pokonania trudności, które były w momencie rozpoczęcia realizacji PROW 2007-2013. Po zmianie kierownictwa Agencji podjęte działania naprawcze przyniosły efekty i od 2009 r. rozpoczęły się nabory wniosków o udzielenie wsparcia z tego Programu, podpisywanie umów o udzielenie wsparcia oraz sprawne wypłacanie  pieniędzy beneficjentom. Obecnie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, którego całkowity budżet wynosi ok. 70  miliardów złotych, około 81% środków zostało już zagospodarowanych. Oprócz wypłacenia rolnikom i przedsiębiorcom ponad 20,5 mld złotych, kolejnych około 36,3 miliarda złotych jest przewidziane do wypłaty w ramach przyjętych przez ARiMR zobowiązań wieloletnich. Dotyczy to np. wypłacania przyznanych w ubiegłych latach "Rent strukturalnych", corocznych dopłat do zalesień, wsparcia z "Programu rolno-środowiskowego", a także płatności wynikających z zawartych do tej pory umów o dofinansowanie inwestycji realizowanych przez rolników i przedsiębiorców, które zostaną wypłacone przez ARiMR po ich wykonaniu i rozliczeniu. Agencji do rozdysponowania z PROW na lata 2007-2013 pozostało jeszcze ponad 13,5 miliarda złotych. Rozdzieleniem części środków z tego Programu zajmują się samorządy wojewódzkie, Agencja Rynku Rolnego i Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAPA).

Wynika to z podziału Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 na tzw. 23 działania (w tym niedawno uruchomionym, skierowanym do rolników poszkodowanych przez powodzie i inne klęski żywiołowe na "Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych"). Z tych działań ARiMR realizuje w całości 15 (w tym także nowouruchomione) i ma na ten cel w sumie prawie 13,7 miliarda euro.

Z pozostałych 8 działań, w ramach tzw. działań delegowanych, sześć obsługują samorządy województw, a po jednym Agencja Rynku Rolnego i Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAPA). W ramach działań delegowanych jest do rozdzielenia w sumie 3,5 miliarda euro.

Zainteresowanie otrzymaniem pomocy finansowej z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 od początku było bardzo duże, a ostatnio zwiększyło się ono jeszcze bardziej.  Do końca grudnia 2010 r. rolnicy, przedsiębiorcy z sektora rolno-spożywczego i inni beneficjenci np. Lokalne Grupy Działania, złożyli w Agencji około 180 tys. wniosków o udzielenie wsparcia z PROW 2007-2013, przy czym ta liczba nie obejmuje wnioskujących o dopłaty ONW (co roku jest ich przeszło 700 tys.) czy rolno-środowiskowe (corocznie ok. 100 tys.). Większość wnioskujących o wsparcie z działań inwestycyjnych z PROW 2007-13, w przypadku gdy ich wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone i zmieściły się w limitach środków, przyznanych poszczególnym województwom lub w limicie krajowym, w zależności od rodzaju działania pomocowego,  otrzymała już pieniądze. Pozostali, z którymi zawarto umowy, otrzymają wsparcie, gdy zrealizują inwestycje zatwierdzone do dofinansowania i prawidłowo je rozliczą.

W 2010 roku zostały ogłoszone nabory wniosków o wsparcie ze wszystkich działań pomocowych z PROW na lata 2007-2013 wdrażanych przez ARiMR. Wiele ubiegłorocznych naborów, które poprzedziła szeroka kampania promocyjna, okazało się niezwykłym sukcesem. Dowodem jest ilość złożonych wniosków o wsparcie  zwłaszcza z działań: "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw", "Ułatwianie startu młodym rolnikom" czy "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej". W Oddziałach Regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, które przyjmowały wnioski zarejestrowano ich w sumie dwa razy więcej  niż we wszystkich, razem wziętych, naborach z lat poprzednich.
 
Tak wielkie zainteresowanie otrzymaniem wsparcia w 2010 r. sprawiło, że minister rolnictwa Marek Sawicki zdecydował się aż dwukrotnie zwiększyć limity środków do rozdzielenia w ramach tych działań. Minister uważa, że nie można zmarnować tej bezprecedensowej szansy m.in. na szybkie powstanie wielkiej ilości nowych miejsc pracy i to na terenach wiejskich, gdzie są one szczególnie potrzebne. Informując w 2010 r. o zwiększeniu limitu na "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" powiedział m.in. "Musimy premiować aktywnych i chcących tworzyć i rozwijać swoje firmy i nie ma powodu by ktoś musiał czekać na następny nabór wniosków,  jeśli już teraz mogą powstać nowe miejsca pracy". Dwukrotne zwiększenie w ubiegłym roku limitów na premie dla młodych rolników oraz na wsparcie prowadzenia przez rolników dodatkowej działalności gospodarczej, także podyktowane było chęcią wzmocnienia procesów modernizacyjnych na wsi i powstawania tam nowych miejsc pracy.

Dotychczasowy przebieg wdrażania PROW 2007-2013, wielkość wypłat i "zagospodarowanych" środków, przygotowywane kolejne nabory wniosków, wskazują, że tak jak to było w przypadku programów z lat 2004-2006, ten Program też zostanie w pełni zrealizowany  a pieniądze znajdujące się w jego budżecie będą wykorzystane w całości.

 

Departament Komunikacji Społecznej

 

Rolnicze wieści

 • Opublikowano listy kolejności z naboru „Modernizacja gospodarstw rolnych”
  Na stronach ARiMR zostały opublikowane listy kolejności przysługiwania pomocy dotyczące naboru trwającego od 19 lutego do 20 marca 2018 r. Nabór dotyczył operacji typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych”. Wszystkie listy załączamy poniżej.
 • Finał PROCAM CUP 2018
  Zobacz film i poczuj emocje, jakie towarzyszyły uczestnikom oraz organizatorom finału turnieju PROCAM CUP 2018. W tegorocznej edycji wydarzenia najlepszym zespołem okazała się LKS Korzenica z województwa podkarpackiego.
 • Cynkomet znów nagrodzony
  Swoje flagowe przyczepy rolnicze i rozrzutniki Cynkomet zaprezentował ostatnio na targach Opolagra w Kamieniu Śląskim. W maju firma wzięła udział w wystawach w Serbii, Niemczech i na Węgrzech oraz w woj. łódzkim, z których wyjechała z nagrodą KRUS za Najbezpieczniejszą...
 • WIR: Kosztowne wymogi dla hodowców
  Wielkopolska Izba Rolnicza ocenia projekt z czerwca 2018 r. „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”. Wynika z niego, że wszyscy rolnicy, którzy posiadają zwierzęta gospodarskie zmuszeni będą dostosować swoje gospodarstwa...

Gospodarka

Ankieta

Jak oceniasz funkcjonowanie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa?
 

Polecamy...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Kursy walut


Warning: file_get_contents(http://bankowynet.pl/scripts/webmaster/box.php?waluty=USD%2BEUR%2BCHF%2BGBP%2BCZK&mode=ks&wstawka_szerokosc=110&wstawka_obramowanie=1px+solid+%23e6e6e6&czcionka_typ=Arial%2C+Verdana%2C+Helvetica%2C+Tahoma&czcionka_rozmiar=12&naglowek_tlo=%23e6e6e6&naglowek_kolor=%23666666&komorka1_tlo=%23f2f2f2&komorka2_tlo=%23e6e6e6&nazwy_wyrownanie=center&komorka_kolor=%23454551&wykres=1&naglowek=1&pogrubienie=1&&strzalki=1&&przelicznik=1&site=http://info.rbprojekt.pl) [function.file-get-contents]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 403 Forbidden in /modules/mod_bankowynet/mod_bankowynet.php on line 45

Polecane linki

Pogoda


 

Kto jest na stronie...

Naszą witrynę przegląda teraz 19 gości 


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Joomla Theme, .org.uk tld hosting. Valid XHTML and CSS.