Dobre wiadomości dla rolników - konferencja prasowa Ministra M. Sawickiego i Prezesa ARiMR T. Kołodzieja Drukuj Email
Środa, 10 Listopad 2010 13:02
W konferencji prasowej, która odbyła się 4 listopada 2010 r. w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi  wziął udział szef resortu Marek Sawicki oraz Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Tomasz Kołodziej. Na wstępie Minister Marek Sawicki poinformował, że planuje uruchomienie naboru wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania "Modernizacja gospodarstw rolnych" 3 stycznia 2011 roku. W pierwszej kolejności wnioski przyjmowane będą od podmiotów z branży mleczarskiej. Dwa tygodnie później wnioski będą mogli składać pozostali rolnicy. Minister tłumaczył, że na decyzję o rozpoczęciu naboru wniosków na "Modernizację gospodarstw rolnych" na początku przyszłego roku miało wpływ kilka czynników, m.in. analiza opinii przedstawionych przez organizacje rolnicze, a także listopadowy termin wyborów czy też zbliżający się okres przedświąteczny. Minister podkreślił, że zależy mu na tym, aby rolnicy dobrze przygotowali wnioski o przyznanie pomocy, bo pozwoli to ARiMR na sprawną ich obsługę, a w konsekwencji na  szybką wypłatę wsparcia. A na pewno dobremu przygotowaniu wniosków nie sprzyjałby pośpiech, ani okres przedświąteczny, gdyby nabór wniosków miał odbyć się jeszcze w tym roku. Minister poinformował także, że zmieniły się zasady przyznawania pomocy. Teraz bowiem wniosek o przyznanie wsparcia na kupno, a następnie wspólne użytkowanie maszyn czy urządzeń rolniczych będzie mogła złożyć także grupa beneficjentów. W ten sposób taką pomoc będą mogli otrzymać także właściciele mniejszych gospodarstw rolnych, którzy dotychczas byli wykluczeni z możliwości przyznania takiego wsparcia.

Prezes ARiMR Tomasz Kołodziej przekazał rolnikom dobre wiadomości między innymi o rozpoczętej 18 października realizacji dopłat ONW. W ciągu bowiem niespełna trzech tygodni ARiMR przekazała na konta bankowe około 440 tys. rolników gospodarujących w trudnych warunkach około 670 milionów złotych. Jest to, jak podkreślił, najszybsze w historii tempo realizacji takich dopłat i nikt inny w całej Europie nie zdołał osiągnąć takiego wyniku. Także dalsza realizacja płatności z tytułu ONW będzie przebiegała sprawnie, ponieważ do końca tego roku na konta bankowe rolników trafi łącznie 1,1 miliarda złotych. Oznacza to, że niemal wszyscy, którzy złożyli w tym roku wnioski o przyznanie wsparcia na gospodarowanie w trudnych warunkach, a takich wniosków było około 700 tys., otrzymają takie dopłaty jeszcze w tym roku. W ogóle wypłata pieniędzy dokonywana przez Agencję przebiega w tym roku bardzo sprawnie, ponieważ do rolników trafiło łącznie w 2010 r. ponad 14 miliardów zł. W tej kwocie w ramach PROW 2007 - 2013 ARiMR przekazała rolnikom 6,6 miliarda zł, a cała kwota wypłacona w ramach tego Programu to około 18 miliardów złotych. Ten doskonały wynik plasuje ARiMR na pierwszym miejscu, bowiem zajmujący drugie miejsce Niemcy wypłacili z PROW 2007 - 2013 swoim rolnikom o około 2,8 miliarda złotych mniej, Francuzi o 3,6 miliarda złotych, a Hiszpanie o prawie 4,4 miliarda złotych mniej.

Prezes ARiMR Tomasz Kołodziej poinformował także o planach dotyczących realizacji płatności bezpośrednich za 2010 r. Zgodnie z obowiązującym prawem Agencja rozpocznie wypłacanie tych dopłat od 1 grudnia i jeszcze w tym roku do rolników trafi około 9 miliardów złotych. Pieniądze zostaną przekazane na konta bankowe blisko 70% spośród prawie 1,4 mln rolników, którzy złożyli w tym roku wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich. Będzie to z całą pewnością najszybsze tempo realizacji tych płatności w historii całej Unii Europejskiej. W pierwszej kolejności dopłaty bezpośrednie, podobnie jak wsparcie z tytułu ONW trafi do rolników poszkodowanych przez tegoroczne powodzie. Do takich rolników skierowana jest także specjalna pomoc, uruchomiona dzięki zaangażowaniu ministra rolnictwa Marka Sawickiego. Chodzi o wsparcie z działania "Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych". ARiMR będzie przyjmowała wnioski o przyznanie takiej pomocy jeszcze tylko do 12 listopada. Minister Marek Sawicki poinformował, że rolnicy, którzy chcą skorzystać z takiego wsparcia, będą mogli starać się także o zaliczkę na realizację zaplanowanych inwestycji. Inną formą pomocy dla rolników poszkodowanych przez tegoroczne powodzie jest skorzystanie na preferencyjnych zasadach ze wsparcia w ramach działania "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej". Polega to na tym, że wysokość dofinansowania jaką można otrzymać z ARiMR na realizację inwestycji w ramach działalności innej niż rolnicza wynosi aż 80%, podczas gdy standardowo jest to tylko 50% poniesionych kosztów. Jeszcze osiem województw, głównie w południowej i południowo-wschodniej Polsce, przyjmuje wnioski o przyznanie takiego wsparcia.

Departament Komunikacji Społecznej ARiMR

 

Rolnicze wieści

 • Opublikowano listy kolejności z naboru „Modernizacja gospodarstw rolnych”
  Na stronach ARiMR zostały opublikowane listy kolejności przysługiwania pomocy dotyczące naboru trwającego od 19 lutego do 20 marca 2018 r. Nabór dotyczył operacji typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych”. Wszystkie listy załączamy poniżej.
 • Finał PROCAM CUP 2018
  Zobacz film i poczuj emocje, jakie towarzyszyły uczestnikom oraz organizatorom finału turnieju PROCAM CUP 2018. W tegorocznej edycji wydarzenia najlepszym zespołem okazała się LKS Korzenica z województwa podkarpackiego.
 • Cynkomet znów nagrodzony
  Swoje flagowe przyczepy rolnicze i rozrzutniki Cynkomet zaprezentował ostatnio na targach Opolagra w Kamieniu Śląskim. W maju firma wzięła udział w wystawach w Serbii, Niemczech i na Węgrzech oraz w woj. łódzkim, z których wyjechała z nagrodą KRUS za Najbezpieczniejszą...
 • WIR: Kosztowne wymogi dla hodowców
  Wielkopolska Izba Rolnicza ocenia projekt z czerwca 2018 r. „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”. Wynika z niego, że wszyscy rolnicy, którzy posiadają zwierzęta gospodarskie zmuszeni będą dostosować swoje gospodarstwa...

Gospodarka

Ankieta

Jak oceniasz funkcjonowanie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa?
 

Polecamy...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Kursy walut


Warning: file_get_contents(http://bankowynet.pl/scripts/webmaster/box.php?waluty=USD%2BEUR%2BCHF%2BGBP%2BCZK&mode=ks&wstawka_szerokosc=110&wstawka_obramowanie=1px+solid+%23e6e6e6&czcionka_typ=Arial%2C+Verdana%2C+Helvetica%2C+Tahoma&czcionka_rozmiar=12&naglowek_tlo=%23e6e6e6&naglowek_kolor=%23666666&komorka1_tlo=%23f2f2f2&komorka2_tlo=%23e6e6e6&nazwy_wyrownanie=center&komorka_kolor=%23454551&wykres=1&naglowek=1&pogrubienie=1&&strzalki=1&&przelicznik=1&site=http://info.rbprojekt.pl) [function.file-get-contents]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 403 Forbidden in /modules/mod_bankowynet/mod_bankowynet.php on line 45

Polecane linki

Pogoda


 

Kto jest na stronie...

Naszą witrynę przegląda teraz 17 gości 


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Joomla Theme, .org.uk tld hosting. Valid XHTML and CSS.